Nowe zdjecia w galerii
Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Festiwal Nauki i Talentów
Festiwal Nauki i Talentów

W czasach euro-kryzysu najlepiej wszystkim na poprawę nastrojów robią pozytywne wydarzenia i dostrzeganie nadziei na przyszłość w młodym pokoleniu. Taki właśnie cel przyświecał twórcom pomysłu na pierwszy w dziejach gminny Festiwal Nauki i Talentów. Miejsce akcji – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy. Termin – 22. 03. 2013, dziesięć godzin przed pamiętnym meczem Polska : Ukraina.  Nie można się nie zgodzić że drzewicka impreza wypadła lepiej.  Młodzież  z 11 placówek oświatowych pokazała i talent i pasję (dużo bardziej efektownie niż Kosecki na Narodowym...)

Sala gimnastyczna w ZSPg zamieniła się w profesjonalną halę widowiskową. Poszczególne placówki rozmieściły dookoła widowni stoiska niczym na międzynarodowych targach!  Scena wraz z profesjonalnym oraz dużą liczbą kamer i telebimów samym swoim wyglądem  zachęcała do pokazania się jak na wielkiej gali oskarowej.

W imprezie uczestniczyły wszystkie placówki oświatowe Gminy Drzewica:

- Przedszkole Samorządowe w Drzewicy z p. dyr. Anną Witczak

- Niepubliczny Punkt Przedszkolny w Krzczonowie z kier. Renatą Sobolewską

- Szkoła Podstawowa w Drzewicy z dyr. Renatą Smolarek

- Szkoła Podstawowa w Brzustowcu z dyr. Mirosławą Wijatą

- Filialna szkoła Podstawowa w Jelni z kier. Agnieszką Wrzosek

- Filialna Szkoła Podstawowa w Krzczonowie z kier. Anną Białek

- Szkoła Podstawowa w Domasznie z dyr. Dorotą Zarembą

- Szkoła Podstawowa w Idzikowicach z dyr. Anną Jakubczyk

- Szkoła Podstawowa w Radzicach z dyr. Dorotą Królik

- Gimnazjum w Drzewicy z dyr. Agatą Klimek

- oraz gospodarze czyli ZSPg w Drzewicy

Łącznie ponad setka uczestników, wszyscy w towarzystwie dyrektorów swoich szkół oraz opiekunów młodych talentów

Prestiżowymi gośćmi imprezy byli: burmistrz gminy Drzewica - Janusz Reszelewski, Przewodnicząca Rady Gminy i miasta - Teresa Nowakowska,  Starosta opoczyński –Marek Ksyta,  przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kopania, przedstawicielka Drzewicy w Radzie Powiatu – Anna Reszelewska, radna sejmiku województwa łódzkiego p. Bożena Ziemniewicz i wreszcie spóźniony ale obecny – marszałek sejmiku Artur Bagieński

W loży VIP-ów zasiedli także: prezes Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna Dłoń” – Dominik Niemirski, członek LGD oraz DCW - Aneta Niemirska, dyr.  Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół Gminy Drzewica - Andrzej Krzyżanowski.

Program 3-godzinnej imprezy dawał możliwość krótkiego pokazania jednej bądź kilku markowych wizytówek każdej placówki szkolnej i przedszkolnej.

I tak ZSPg w Drzewicy pokazało „lip dub” - film muzyczny o szkole, nagrany z udziałem uczniów ośmiu klas.  Talent muzyczny z kolei pokazał nauczycielsko-uczniowski zespół instrumentalno-wokalny Grzegorza Januszewskiego z solistką Pauliną Gapys (kl. I LO). Chemicy z ZSPg zademonstrowali doświadczenie „Lokomotywa”. Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Zielony Zakątek” w Krzczonowie zaprezentował się w postaci kolorowej prezentacji multimedialnej.  Zaraz po gospodarzach imprezy na scenę wkroczyły oszałamiająco ubrane przedszkolaki z Drzewicy. Przy rytmach odpowiedniej muzyki maluchy zaprezentowały pokaz mody w strojach, które są dziełem i własnością przedszkola. I tak na wybiegu znalazły się krasnoludki, motylki, księżniczki, książęta, baletnice, opoczniacy i górale, ułani.

Po chwili scena ponownie przeszła w ręce uczniów ZSPg w Drzewicy. Michał Grudziecki (kl. IV tech. inf.) pokazał skonstruowanego przez siebie robota, który potrafi segregować przedmioty według koloru. Młodzi chemicy zademonstrowali doświadczenia chemiczne wykorzystujące substancje z domowej kuchni i apteczki, m.in. zmieniającą kolor smerfową butelkę, kolorową pastę dla słonia, tęczowe wulkany oraz obrazki na mleku.

Kolejną placówką była Szkoła w Brzustowcu wraz ze szkołami filialnymi oraz punktami przedszkolnymi. Uczniowie zademonstrowali pokaz umiejętności aktorskich w satyrycznej wersji bajki „Czerwony Kapturek”, pokaz taneczny w wykonaniu grup przedszkolnych oraz dwa eksperymenty naukowe.

Następnym punktem programu był występ szkoły w Domasznie. Szkoła przygotowała przedstawienie w trzech krótkich aktach "Kopciuszek" oraz pokaz naukowy "Kolorowa szklanka"

Z kolei szkoła podstawowa w Drzewicy zawładnęła sceną w rytmach piosenki zespołu ENEY „Lili” w wykonaniu chóru szkolnego oraz przeboju „Gangnam Style” w wykonaniu grupy tanecznej Świetliki.

Ze szkoły w Idzikowicach przyjechały przedszkolaki i uczniowie. Grupa przedszkolna zaprezentowała występ artystyczny pt „Spotkanie bajek” oraz pokaz naukowy „Co pływa, co tonie?”, który poprowadziło dwóch przedszkolaków, jednocześnie wyjaśniając widzom dlaczego rzecz pływa a dlaczego tonie. Uczniowie szkoły podstawowej zademonstrowali inscenizację „ Niesforna żabka” oraz dwuczęściowy pokaz naukowy zatytułowany „Powlekanie galwaniczne miedzią” oraz „Zabawa z dwutlenkiem węgla”. Po tym pokazie na pewno każdy widz zapamiętał właściwości COi wie dlaczego jest on wykorzystywany do gaszenia ognia.

Kolejną prezentację przygotowała szkoła w Radzicach. W pokazie „O kosmosie i teorii Kopernika” w bardzo oryginalny i widowiskowy sposób zaprezentowali historię powstania i budowę układu słonecznego oraz krótką charakterystykę poszczególnych planet. Uczennice z Radzic zaprezentowały też swe talenty muzyczne i taneczne. Publiczność była trochę skonsternowana – nie wiedziała czy patrzeć na grupę taneczną czy na tańczącą pod sceną trenerkę tej grupy.

Teraz przyszła kolej na gimnazjalistów z Drzewicy. Przygotowali oni pokaz multimedialny pt. „Szkoła sukcesu” oraz zaśpiewali piosenkę z musicalu „Metro”, który – z racji absolutnego profesjonalizmu - był wielokrotnie wystawiany w tutejszym gimnazjum  i przed całym miastem. 

I tak w rytmach muzyki i przy fajerwerkach eksperymentów naukowych po około 3 godzinach imprezy przyszedł czas na pożegnanie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i gadżety oraz wraz z zaproszonymi gośćmi wysokiego szczebla ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Jak sama nazwa Festiwalu mówi była to jego pierwsza edycja i już teraz gospodarze zaprosili wszystkich do kolejnej edycji.  Przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych również nie oszczędzali słów podziwu i uznania dla najmłodszej generacji obywateli naszego kraju i dali zapowiedź interesowania się rozwojem prężnych inicjatyw w gminie na skraju województwa.

Dyrektor ZSPg w Drzewicy bardzo dziękuje wszystkim placówkom z terenu Gminy Drzewica za udział w Festiwalu a gościom za przybycie. Ogromne podziękowania za wspólną i bardzo udaną imprezę Dyrektor ZSPg składa na ręce uczniów, nauczycieli i pań dyrektorek.

Data dodania: 2013-03-27