error
Nowe zdjecia w galerii
Jestes tutaj: Strona glówna -> News: „Żołnierze Wyklęci
„Żołnierze Wyklęci - obudźcie Polskę”

28 lutego 2014 uczniowie naszej szkoły stratowali w okręgowym konkursie historycznym dotyczącym wiedzy o sytuacji politycznej w Polsce w pierwszych latach po II wojnie świtowej.  Tytuł konkursu – „Żołnierze Wyklęci  - obudźcie Polskę”.  Organizatorem konkursu była grupa posłów PiS, w tym nasz opoczyński poseł – Robert Telus.

W eliminacjach szkolnych  wzięło udział 10 uczniów: 

z III LO:  Kamil Górny i Karol Białek

z II LO:  Aleksandra Bińkowska, Magdalena Krzemińska,  Mateusz Jamroziak

z I LO:   Patrycja Bogatek, Kaja Gapys, Kinga Namielska, Dawid Białek, Przemek Nowak.

Etap pierwszy – był to test wiedzowy, 30 pytań jednokrotnego wyboru, dość mocno szczegółowy. Zgodnie z regulaminem do finału okręgowego przejść mogły trzy osoby pod warunkiem osiągnięcia wymaganej liczby punktów. 

Zwycięzcami eliminacji szkolnych zostali:

Mateusz Jamroziak   (22  p.)

Kaja Gapys   (21  p.)

Kamil Górny  (19  p.)

Tu trzeba dodać że żeby przygotować się do konkursu musieli w ciągu dwóch miesięcy zapoznać się z biografiami postaci historycznych, niekoniecznie wszystkim znanych!  Przynętą do tego żeby wykonać kawał ciężkiej pracy była nagroda ufundowana przez europosła Janusza Wojciechowskiego – kilkudniowy wyjazd do Brukseli, niestety tylko dla jednej osoby z ośmiu powiatów, w których konkurs przeprowadzano.

Finał odbywał się w opoczyńskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  im. Staszica w Opocznie.  Jak się dowiedzieliśmy – to szkoła o szczególnie intensywnych powiązaniach z politykami prawej strony.

Zadanie polegało na rozwiązaniu testu z 30-oma pytaniami jednokrotnego wyboru. Liczba uczestników finału również wynosiła 40.  Ogłoszenie wyników było jak to zwykle bardzo emocjonujące.  Poseł Telus oznajmił że nagrody (czyli coś więcej niż upominki) przygotował dla ośmiu osób. Odczytał listę owych ośmiu i niestety nie było wśród nich nazwisk naszych reprezentantów  : (

Ponieważ aż 4 uczniów uzyskało maksymalną liczbę punktów przeprowadzono dogrywkę.

Nasi uczestnicy uzyskali następujące wyniki:

Kaja Gapys – 25p.,  Kamil Górny – 24,  Mateusz Jamroziak – 18 p.

Żaden z nich nie pojedzie  do Brukseli ale jedna osoba pojedzie do Piotrkowa na drugi konkurs historyczny na temat rotmistrza Witolda Pileckiego – niezwykle heroicznej i obecnie docenianej postaci z tamtych czasów. 

Wynik tego konkursu (sądzimy że Kaja zajęła miejsce około dziesiątego) zadowalać do końca nie może, bo już była przygotowana lista zakupów do Brukseli, ale liczy się sam fakt udziału i konkurowania w doborowym towarzystwie reprezentantów ponad 20 szkół, czego naszym zawodnikom serdecznie gratulujemy  :D

Opiekunowie merytoryczni uczestników konkursu – prof. Danielik i prof. Kwiecień otrzymali podziękowania w postaci długopisów i uścisku ręki od posła organizatora, co poświadczają również okolicznościowe dyplomy – do wglądu u obdarowanych.

 

Z OSTATNIEJ CHWILI – jednak pojadą do Brukseli, i to nie jedna osoba, jak mówił regulamin konkursu, tylko cztery, bo tyle miejsc zostało pewnym sposobem „załatwione”. Jak – o tym w następnym odcinku, pod koniec marca, gdy już wrócą znad Morza Północnego ze zdjęciami.

Miejsca 1-3 były zapewnione w wyniku rozstrzygnięć konkursowych sprzed miesiąca. O miejsce czwarte walka toczyła się we wtorek, 04.03.2014 pomiędzy zainteresowanymi.  Do zdobycia nagrody stanęło troje lepszych czy gorszych znawców tematyki historycznej (zupełnie nienajgorszych): Kinga Namielska, Dawid Białek i Przemek Nowak. Musieli stoczyć test wiedzowy z historii Polski w latach powojennych. Wygrał Przemek i to on jedzie jako czwarty uczestnik wyjazdu do Brukseli. Warto jest startować w konkursach, wiedza też się przydaje.

Dla zazdrosnych – skrócony program trasy:  Bruksela, brukselskie Atomium, Parlament Europejski, spotkanie z naszymi europosłami, czas wolny, centrum Brukseli, Manneken Pis, pamiątki, frytki, zdjęcia, wyjazd na plażę nad Morzem Północnym (z widokiem na Anglię), Waterloo. Cena wyjazdu:  0,00 PLN

Data dodania: 2014-03-05