Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym

W dniu 14 kwietnia ( poniedziałek ) uczniowie ZSPg. w Drzewicy uczestniczyli w lekcji poglądowej poświęconej bezpieczeństwu na drogach. Inicjatorem spotkania był, prowadzący w naszej szkole zajęcia z rozszerzenia policyjnego, Komendant Posterunku Policji w Drzewicy podinsp. Wojciech Dworak. Prelegentami ( obok w/w ), byli: p. Michał Franas -  koordynator ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim, oraz asp. sztab. Dariusz Sobczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Opocznie.

Zebrana na sali gimnastycznej społeczność szkolna  miała możliwość obejrzenia krótkich filmów profilaktycznych, pokazujących do czego może prowadzić nieodpowiedzialne zachowanie za przysłowiowym „kółkiem”, oraz młodzieńcza fantazja.
Pan Michał Franas omówił stan bezpieczeństwa na drogach powiatów województwa łódzkiego – dane statystyczne, a szczególnie zdjęcia drastycznych zdarzeń drogowych przemawiały do wyobraźni uczniów. Scharakteryzował również obecny stan prawny jeżeli chodzi o możliwość uzyskiwania prawa jazdy w Polsce, a także jakość szkolenia polskich kierowców, która nie zawsze jest zadowalająca. Natomiast panowie podinsp. Wojciech Dworak i asp. sztab. Dariusz Sobczyk przedstawili najczęstsze przyczyny wypadków drogowych (  min. prędkość ) , obecne możliwości eliminowania z dróg potencjalnych zabójców jakimi są nietrzeźwi kierowcy. Prosili o nietolerowanie tego zjawiska pod żadnym pozorem i reagowanie na tą patologię. Uświadamiali uczniom konieczność przestrzegania przepisów ruchu drogowego – ich lekceważenie prowadzi do takich tragedii, jak ta w Kamieniu Pomorskim czy Klamrach k. Chełmna.

Niemałe wrażenie zrobiły tzw. alkogogle – czyli specjalne okulary pokazujące rozmyty obraz, jaki widzi pijany kierowca. Do testów na ochotnika zgłosili się uczniowie – Bartłomiej Krzemiński i Kaja Gapys, Dyrektor szkoły p. Andrzej Król a także nauczyciel historii, wos- u p. Andrzej Kwiecień. Zadanie ochotników polegało min. na przywitaniu się. Ta prosta w sumie czynność po założeniu alkogogli okazała się niezwykle trudna lub wręcz niemożliwa. Ten eksperyment pokazał jak ograniczone możliwości widzenia i reakcji ma kierowca pojazdu po spożyciu alkoholu, a w konsekwencji jak wielkie stanowi zagrożenie na drodze.

Na zakończenie uczniowie obejrzeli kolejnych kilka krótkich filmów pokazujących wypadki drogowe, jak również konsekwencje jakie niosą one dla sprawców
 i poszkodowanych, a także, o czym często zapominamy, dla ich rodzin. Wszystko to, skłoniło  uczniów do refleksji i dyskusji. Mamy nadzieję że spotkanie to przyczyni się do bardziej świadomego i odpowiedzialnego zachowania na drogach, czego efektem będzie spadająca liczba wypadków.

Data dodania: 2014-04-18