Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Biblioteka Narodowa i Kino punktem docelowym wycieczki.
Biblioteka Narodowa i Kino punktem docelowym wycieczki.

W dniu 30 września uczniowie  klas III PT, i II Tech. wybrali się do Biblioteki Narodowej i Kina w Galerii Mokotów. Wyjazd pod wodzą wychowawców (W. Danielika  i A. Reszki) zaplanowano na godz. 8.00. O dziwo ruszyliśmy bez poślizgu. Prowadzony obecnie remont drogi wydłużył nam czas przejazdu tak, że w gmachu Biblioteki Narodowej zameldowaliśmy się o godz. 10.00. Tradycje tej biblioteki sięgają początków wieku osiemnastego i wiążą się z postaciami i dziełem Andrzeja Stanisława i Józefa Andrzeja Załuskich, twórców pierwszej w Polsce dużej biblioteki publicznej i zarazem narodowej, która pod nazwą Biblioteka Rzeczypospolitej Załuskich Zwana przeszła po śmierci fundatorów pod opiekę państwa. Tragiczne losy jej księgozbioru - od wywiezienia całej biblioteki do Petersburga, po klęsce insurekcji kościuszkowskiej i utracie niepodległości, aż do unicestwienia najcenniejszej części odzyskanych zbiorów w październiku 1944 roku - stały się jednym z symboli strat kultury polskiej. Obecna biblioteka urzeczywistniła się dopiero w wolnej Polsce, kiedy Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego z dnia 24 lutego 1928 roku ustanowiona została w Warszawie Biblioteka Narodowa.

Po zwiedzeniu Biblioteki, zrobieniu pamiątkowych zdjęć, udaliśmy się do kina. Tam Zdecydowana większość poszła na film „Miasto 44”  Jest to produkcja Jana Komasy. Film opowiada o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku. Nie będziemy tu wdawać się w głębszą analizę tego obrazu, a to ze względu na widzów którzy jeszcze go nie obejrzeli. Po projekcji uczestnicy wycieczki mieli trochę czasu na drobne zakupy w centrum handlowym, po czym wyruszyliśmy w szczęśliwie zakończoną drogę powrotną.

Data dodania: 2014-10-02