Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Wojewódzka Komenda Policji w Radomiu
Wojewódzka Komenda Policji w Radomiu

W środę, 14 stycznia, klasy pierwsza i druga liceum o profilu „policyjnym”, zwiedzały Wojewódzką Komendę Policji w Radomiu. Wizyta rozpoczęła się od Laboratorium Kryminalistycznego, gdzie bardzo serdecznie przywitał nas jego Naczelnik. Pierwszym punktem było spotkanie z panami z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji. Trzech panów uzbrojonych od stóp do głów, w kominiarkach, opowiadało o swojej specyficznej pracy, zobaczyliśmy także krótki film obrazujący ich działania, następnie był czas na zadawanie pytań. Mogliśmy wówczas ten nietypowy sprzęt, a nawet samych panów „dotknąć” . Na koniec spotkania odbyła się sesja zdjęciowa.  Następnie, uczniowie zostali zapoznani z wymaganiami formalnymi,  kryteriami oraz całą procedurą, którą muszą przejść, by ubiegać się o pracę w Policji. Zostało to dokładnie przedstawione i wyjaśnione przez bardzo miłe panie z działu kadr. Kolejną częścią spotkania były ćwiczenia z daktyloskopii, gdzie uczniowie mogli samodzielnie pobrać odciski swoje lub swoich kolegów, obejrzeć przykładową dokumentację, służącą ich ewidencjonowaniu. Zostali także zapoznani ze strukturą Laboratorium Kryminalistycznego, jego poszczególnymi pracowniami oraz czym te poszczególne pracownie się zajmują.  Ponadto, uczniowie mieli możliwość obejrzenia pracowni, w której bada się narkotyki oraz pracownię osmologii, zajmującą się zabezpieczaniem śladów zapachowych. Przygotowano dla nas także pokaz ze specjalnie wyszkolonym psem, który w sposób profesjonalny rozpoznawał różne zapachy.

Z laboratorium pojechaliśmy do budynku Wojewódzkiej Komendy Policji, tam obejrzeliśmy centrum dowodzenia, specjalnie wyposażony wóz policyjny z kamerami, karetkę pogotowia, zaplecze motoryzacyjne. Pan Marek, przedstawiciel Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Radomiu, opowiadał nam o specyfice pracy tej jednostki, akcjach, które podejmują oraz trudach swojej pracy. Mateusz Kmita, z klasy II P, mógł się przekonać osobiście, jak to jest nosić specjalne umundurowanie ochronne, które policjanci zakładają na niebezpieczne akcje. Hełm, pałka i tarcza (ważąca 7 kilogramów) dopełniły reszty.

Dziękujemy wszystkim pracownikom Laboratorium Kryminalistycznego oraz Wojewódzkiej Komendy Policji w Radomiu za tak serdeczne przyjęcie, profesjonalną opiekę i przekazywanie wiedzy w tak kompetentny sposób oraz za możliwość „podejrzenia” chociaż niewielkiego skrawka ich codziennej pracy.

Data dodania: 2015-01-17