Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Obchody 75. Rocznicy śmierci mjra Henryka Dobrzańskiego – Hubala w Anielinie
Obchody 75. Rocznicy śmierci mjra Henryka Dobrzańskiego – Hubala w Anielinie

W dniu 30 kwietna grupa uczniów naszej szkoły pod opieką dyrektora p. Mariana Pisarskiego
i nauczycieli pp. Edyty Bartos i Waldemara Danielika udała się autokarem do miejscowości Anielin
 na uroczystości związane z 75- ta rocznica śmierci tego zasłużonego dla Ojczyzny żołnierza.

Tegoroczne obchody zorganizowane przez Starostwo opoczyńskie zgromadziły kilkaset osób,
w tym kilkudziesięciu VIP-ów. Byli parlamentarzyści min. Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak, a także posłowie Waldemar Pawlak i Robert Telus, byli przedstawiciele władz samorządowych województwa, Starostwa Powiatowego oraz  ościennych gmin. Nie zabrakło kawalerzystów,
ze Szwadronu im. Oddziału Wydzielonego WP mjra Hubala, harcerzy, przedstawicieli związków strzeleckich i oczywiście weteranów.
Uroczystość rozpoczęto od polowej mszy świętej, której przewodniczył kapelan 25 BKPow.,
 ks. ppłk dr Piotr Majka. List od nieobecnego Prezydenta RP odczytał szef kancelarii Jacek Michałowski. Następnie głos zabierali przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych. Podkreślano rolę, jaką w historii regionu i Polski odegrał mjr Hubal. Podziękowania za opiekę nad pomnikiem i zorganizowanie uroczystości złożył wnuk Majora – Henryk Sobierajski. Następnie odbyła się ceremonia apelu pamięci ( odczytana przez por. Dorotę Jakubowską ), zwieńczona salwą kompanii honorowej 25 batalionu dowodzenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, po której delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze.

Nasza szkoła reprezentowała się w tym roku wyjątkowo godnie, gdyż po raz pierwszy na tej uroczystości wystąpiła ze sztandarem, na którym prezentowała swego patrona – właśnie mjra Henryka Dobrzańskiego – Hubala. W skład pocztu sztandarowego naszej szkoły wchodzili: Igor Barul, Kinga Namielska, Daria Piekarska. Zmiany dokonali: Karolina Jarząbek, Natalia Rosik i Krzysztof Zych. Na zakończenie uroczystości odbył się robiący wielkie wrażenie, pokaz szarży kawalerzystów.

Data dodania: 2015-05-10