Jestes tutaj: Strona glówna -> News: EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2015
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2015

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW – PUCHAR DYREKTORA DLA KLASY I PT

W tym roku obchody Europejskiego Dnia Języków obfitowały w wiele niespodzianek a rozpoczęły się już 21 września. Tego dnia odbyły się konkursy językowe – dyktanda z języka angielskiego i języka niemieckiego. Wyniki tych konkursów ogłoszone zostały podczas gali finałowej – turnieju o puchar Dyrektora ZSPg, EUROWIZJA 2015 , który miał miejsce w środę 23 września w naszej szkole. Klasy zostały poproszone o przygotowanie występu muzycznego promującego kulturę wylosowanego kraju. Jury w składzie: vice dyrektor pan Andrzej Król, pani Anna Kumur, pan Andrzej Kwiecień oraz ksiądz Robert Faliński oceniało przygotowaną przez klasę piosenkę – profesjonalizm wykonania, czyli śpiew i język wylosowanego kraju, strój lub barwy narodowe danego państwa, ogólne wrażenie artystyczne, czyli atrakcyjność występu.

Laureatami tegorocznej edycji turnieju została klasa I PT (Czechy). Jurorów najbardziej ujął występ Heleny Wondraczkowej, czyli Marty Kwaśniak, która zaśpiewała czeski hit „Malovany dzbanku”  przy akompaniamencie zespołu w składzie: Paweł Kowalski (klawisze), Łukasz Abramczyk i Adam Madzio (gitarzyści). Występ uświetniły urocze tancerki z tej klasy – Angelika Domaradzka i Patrycja Wiśniewska. Zdobywcy pierwszego miejsca rozbawili widownię jeszcze jednym czeskim przebojem - drużyna w składzie: Albert Bąkiewicz, Michał Frączak i Michał Tyka mistrzowsko sparodiowała piosenkę czeskiej grupy Banjo Band „Jożin z bażin”. II miejsce zajęła klasa II PT, która pięknie prezentowała się na scenie w polskich barwach narodowych. Zaśpiewali wspólnie piosenkę „Kocham Cię Polsko”. III miejsce przypadło w udziale klasie II Z, reprezentowanej na scenie przez wokalistkę Renatę Tomczyk oraz grającego na keyboardzie Adriana Majewskiego (Adrian, wyrazy uznania, za to, że nie zawiodłeś mimo problemów zdrowotnych!). Przypomnieli oni stary rosyjski przebój „Biełyje rozy”. Na uwagę zasłużyły też występy klas: I Z, która zaprezentowała niemiecką wersję piosenki o pszczółce Mai oraz III A, która przygotowała składankę hitów najpopularniejszego szwedzkiego zespołu – ABBA.

Prawdziwą furorę wśród publiczności zrobił jednak konkurs taneczny, podczas którego pary mieszane uczeń – nauczyciel musiały rozpoznać i zatańczyć kilka tańców europejskich. Para Patrycja Bogatek (kl.III A) i ks. R.Faliński była nie do pokonania. Zarówno tango jak i kankan w wykonaniu tej pary chyba już na zawsze zostaną wpisane na listę niezapomnianych występów naszej szkoły.

Tego dnia uczniowie mieli okazję uczestniczyć w jeszcze jednym konkursie językowym, z angielska zwanym spelling, czyli literowanie, które wcale nie okazało się takie łatwe. Do samego końca dzielnie trzymali się Dominik Kwiecień i Maciej Żach z klasy II T. Ostatecznie zwyciężył Maciek, który został też zdobywcą III miejsca w dyktandzie z jęz. angielskiego.

Laureatom tego dnia nie było końca… i tak:

Kinga Namielska (kl.III A) -  I miejsce w dyktandzie z jęz. angielskiego

oraz I miejsce w dyktandzie z jęz. niemieckiego

Kamila Kasprzak  (klasa I PT) -  II msc. w tym dyktandzie z jęz.niemieckiego

Kaja Gapys (kl.III A) - II miejsce w dyktandzie z jęz. angielskiego

oraz III miejsce w dyktandzie z jęz. niemieckiego

Obchody Europejskiego Dnia Języków zostały przygotowane przez panie A. Niemczyk-Więckowską i A. Reszkę oraz pana R. Biedrowskiego.

Organizatorzy dziękują (nieocenionej jak zwykle) ekipie technicznej, czyli Hubertowi Ptaszkowi, Kubie Grudzieckiemu i Bartkowi Chałubińskiemu oraz wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w tegoroczne obchody językowego święta.

Data dodania: 2015-09-27