error
Nowe zdjecia w galerii
Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Technikum i Zasadnicza Szkoła Zawodowa na wycieczce w Warszawie.
Technikum i Zasadnicza Szkoła Zawodowa na wycieczce w Warszawie.

W dniu 30 października uczniowie  klas IV Tech. i II ZSZ wraz z opiekunami pp. Radosławem Smolarkiem i Waldemarem Danielikiem uczestniczyli w wycieczce do Warszawy . Wyjazd zaplanowano na godz . 8.00. Ruszyliśmy z małym poślizgiem. Pierwszy punkt programu to Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Zwiedzanie rozpoczęliśmy o godz. 10.30. Cmentarz ten został założony
w 1912 jako cmentarz prawosławny przeznaczony dla żołnierzy rosyjskich. Po wybuchu I wojny światowej miejsce spoczynku znaleźli tu nie tylko Rosjanie, ale również żołnierze niemieccy, węgierscy, chorwaccy, czescy, słowaccy oraz polscy. Obecnie cmentarz zajmuje rozległą powierzchnię przeszło 20 hektarów. W kwaterach pochowano m.in. żołnierzy poległych w 1939 w walkach w obronie Warszawy i bitwie nad Bzurą, a także Armii Krajowej (m.in. zgrupowań i batalionów „Zośka”, „Parasol”, „Chrobry II”, „Gozdawa”, „Miotła” i „Żywiciel”) oraz Armii Ludowej poległych w powstaniu warszawskim. Jest to miejsce święte dla większości Polaków.  Pochowane są tutaj  przede wszystkim osoby, które zasłużyły się dla Polski – przedstawiciele władz państwowych, wojskowi najwyższych stopni oraz wielcy świata nauki i kultury.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Wojska Polskiego. Powstało ono 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski. Obecnie w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. Zgromadzone eksponaty prezentowane są w salach ekspozycji stałej i na licznych wystawach czasowych. Właśnie te eksponaty budziły olbrzymie zainteresowanie uczestników wycieczki ( tym bardziej że grupa składała się z samych chłopców). Pytaniom o zastosowanie tej czy innej broni, strony walczące, lata konfliktów …. itd., itp. nie było końca. Planowany czas zwiedzania znacznie nam się wydłużył.

Następnie grupa udała się na Stare Miasto, tam zapoznaliśmy się z historią zamku oraz wartych zwiedzenia miejsc i zabytków tego miejsca min. pomników zlokalizowanych w tej części stolicy.

Na koniec wycieczki nieodzowny punkt każdego takiego wyjazdu – Janki, ale tym razem postój był przymusowy. Gigantyczny korek spowodowany wypadkiem samochodowym w Tarczynie i remontem drogi, niejako zmusił wycieczkowiczów do „przeczekania” w tychże Jankach. Po posiłku i drobnych zakupach uczniowie wraz z opiekunami, zadowoleni i szczęśliwi dopiero ok. godz. 20.00 pojawili się w swych domach.

Data dodania: 2015-11-06