error
Nowe zdjecia w galerii
Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Hubalowa wigilia
Hubalowa wigilia

Już po raz dziewiąty na leśnej polanie Bielawy, położonej w lasach Nadleśnictwa Opoczno, odbyła się w piątek 4 grudnia 2015 roku „Hubalowa Wigilia”. Coroczne spotkania wigilijno-opłatkowe dzieci i młodzieży szkół noszących
imię mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, mają za zadanie przekazywać kolejnym pokoleniom Polaków pamięć o bohaterach walczących o niepodległość ojczyzny podczas II Wojny Światowej.
            Po raz pierwszy w takim spotkaniu uczestniczyli  uczniowie I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Drzewicy wraz z Dyrektorem  Panem Marianem Pisarskim.
            Spotkanie rozpoczęło się  od przywitania przez Panią Beatę Jasek Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Radomiu przybyłych gości i uczniów szkół „Hubalowskich”.         Symboliczna wigilia odbyła się w leśnictwie Bielawy w miejscu upamiętnionym przez leśników pamiątkowym kamieniem. Należy przypomnieć, że Pomnik poświęcony leśnikom i żołnierzom majora Hubala, który znajduje się na polanie byłej leśniczówki Bielawy, ma upamiętniać wieczerzę wigilijną 24 grudnia 1939 roku, z udziałem całego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego Majora Hubala i kilkunastu zaprzysiężonych leśników z okolicznych leśnictw.
            Po uroczystych wystąpieniach i krzepiących serca przemowach, uczestnicy, jak również uczniowie wspólnie ubrali rosnącą na polanie choinkę. Na pewno nastrój tej uroczystości był podniosły, bo przecież była modlitwa, dzielenie się opłatkiem oraz składanie  życzeń świątecznych, ale nade wszystko unosiła się tam atmosfera młodzieńczej wesołości, bo największe grono uczestników stanowili uczniowie.    Opoczyńscy leśnicy jak zawsze stanęli na wysokości zadania i zmarzniętych grudniowym wiatrem gości poczęstowali grochówką z kuchni polowej, kiełbaską
z ogniska oraz gorącą herbatą. Na mięsny posiłek w piątkowy dzień pozwoliła dyspensa udzielona przez ks. Jana Drewniaka ze Studziańskiego sanktuarium.
            Po ciepłym posiłku uczniowie naszej szkoły przejechali pod Szaniec Hubala do Anielina, aby złożyć hołd bohaterskiemu majorowi i jego „hubalczykom" składając wiązanki pod pomnikiem. Obchody zakończyły tradycyjnie opowieści płk Mariana Zacha o walecznych ułanach oraz ballada „Hubalowa Legenda"  wykonana przez autora muzyki  Pana Cezarego Jawoszka. 

Data dodania: 2015-12-16