Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Zwycięstwo! I miejsce w woj. łódzkim!
Zwycięstwo! I miejsce w woj. łódzkim!

Maciek Żach i Jacek Wojtarek wygrali!  Dostali się do Sejmu Dzieci i Młodzieży

SDiM  to coroczny ogólnopolski konkurs obywatelskiego działania, w którym co roku dwie szkoły z każdego województwa dostają się do ogólnopolskiego finału w Warszawie, w czasie którego 460 najlepszych uczestników tego konkursu z całej Polski obradować będzie w Sejmie i głosować projekt uchwały dotyczącej młodzieży i jej oczekiwań (SDiM).

Żeby jednak projekt uchwały powstał musi się wcześniej zebrać Komisja Problemowa złożona z najlepszych z najlepszych. I do tej komisji dostali się nasi dwaj uczestnicy.  15 maja będą wiec Sulejówku układać projekt uchwały sejmowej a 1 czerwca zasiądą w Sejmie, będą debatować i głosować.

Na początku nasiadówka – jakie działanie wymyśleć do projektu którego tytuł w tym roku brzmiał „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”.  Decyzja była jedyna z możliwych – zamek w Drzewicy, ten nad rzeką koło mostu. Ten w ruinie, do którego trudno podejść, i dla którego śmieci zalegające od strony fosy, bramy i rzeki nie są żadna ozdobą. Zadaniem uczniów było ożywić świadomość mieszkańców na temat tego że mają u siebie zabytek, który powinien ich integrować co najmniej tak mocno jak najbliższe centrum handlowe.  Podjęli wyzwanie, uruchomili myślenie i próby pogodzenia konkursu z bieżącą nauką. Ponad miesiąc pracy nie poszedł na marne.

W ciągu jednego dnia powstało osiem pomysłów, jak zwrócić uwagę mieszkańców Drzewicy i władz lokalnych na to że mamy tu od 500 lat wspaniałą perłę renesansu. Najprostszym pomysłem było zorganizować konkurs wiedzowy o zamku, innym – wytyczyć drzewicką trasę spacerować wokół zamku, innym – nakręcić filmik reklamowy. Ale powstały też pomysły dotąd nierealizowane – wykonać z czegoś makietę zamku,  przygotować mapping zamku, przeprowadzić otwarty konkurs krasomówczy dotyczący zamku, wyreżyserować i nagrać rekonstrukcje historyczną związaną z dziejami zamku!  I o dziwo, wszystkie zadania zostały wykonane.

Konkursy i rekonstrukcje są zadaniem otwartym do corocznego powtarzania, mapping – uzgodniliśmy z burmistrzem Drzewicy że wykonamy wspólnie (polega na wyświetleniu na ścianie budowli prezentacji multimedialnej, w naszym przypadku dotyczyć ona będzie historii Drzewicy).  Natomiast makieta zamku stała się hitem.  Nie tylko dlatego że powstała błyskawicznie i że widać w niej talent plastyczny i wszelaki Andrzej Króla, ale też i dlatego że udało nam się pokazać ją w ciągu tygodnia przed finałem konkursu prawie tysiącowi osób.  Wystawiliśmy zamek w szkole, przed szkołą, w sąsiedniej szkole, na ulicy, w Regionalnym Centrum Kultury.  Zamek nie był jeszcze tylko w zamku. Wśród oglądających – mieszkańcy Drzewicy od lat 4 do 94, a także władze miasta, władze powiatu, wnuk Hubala – gość specjalny naszego Święta Szkoły – pan Henryk Sobierajski.

Teraz Maciek i Jacek zbierają ze wszystkich stron gratulacje, wszyscy tym bardziej interesują się teraz tym, co właściwie zrobili nasi uczniowie, i gdzie w Drzewicy znajduje się ten zamek, który tak zachwycił Warszawę….

Nie zgłosiliśmy naszego zabytku do powiatowego konkursu  plastycznego, z powodu spóźnienia w przepływie informacji, ale za to wygraliśmy w ogólnopolskim.  Miło!

Relacje z udziału naszych 17-letnich posłów w kolejnych doniesieniach.

A.K.

Data dodania: 2016-05-05