Jestes tutaj: Strona glówna -> News: DZIEŃ PAMIĘCI O MAJORZE HUBALU – Uczniowie ZSPg na Apelu w Anielinie
DZIEŃ PAMIĘCI O MAJORZE HUBALU – Uczniowie ZSPg na Apelu w Anielinie

W sobotę 30 kwietnia 2016 roku, przy szańcu w Anielinie delegacja uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 76. rocznicę śmierci majora Henryka Dobrzańskiego, Hubala – patrona szkoły. Szaniec jest miejscem wyjątkowym. W tej okolicy przed 76 laty zginął „pierwszy ułan II Rzeczypospolitej”, jak zwykło mawiać się o tym niezłomnym żołnierzu, który poprzysiągł, że „munduru nie zdejmie i broni nie złoży”.

Głównym organizatorem tych patriotycznych uroczystości był Powiat Opoczyński. Współorganizatorami obchodów była gmina Poświętne i Nadleśnictwo Opoczno.

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona pod przewodnictwem dziekana Wojsk Lądowych ks. płk Grzegorza Krupskiego. Jednym z księży odprawiających mszę był również ks. Robert Faliński – nauczyciel naszej szkoły. Przybyłych na uroczystości przywitał Starosta – Józef Róg. Całe wydarzenie swoim patronatem objął Prezydent RP. List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał poseł Robert Telus. "Szaniec Hubala jest miejscem szczególnym. Była to ostatnia reduta II RP. Tutaj przed 76 laty zakończyła się wojna obronna, podczas której Polacy, pierwsi w świecie, stanęli jako obrońcy wolności narodów i ludzkiej godności przeciw nazistowskim Niemcom i Rosji sowieckiej" - napisał prezydent. Głos zabrali także – wiceminister MON Grzegorz Fałkowski, wojewoda Łódzki Zbigniew Rau i przewodnicząca Rady Powiatu Opoczyńskiego Maria Barbara Chomicz. Przedstawiciel Lasów Państwowych odczytał list od Dyrektora Generalnego tej instytucji, a przedstawiciel ułanów wyrecytował wzruszający wiersz poświęcony pamięci majora Hubala.

Porucznik Katarzyna Kiermacz z 25 Bdow 25 BKPow z Tomaszowa Mazowieckiego odczytała Apel Pamięci, a Kompania Honorowa wystawiona przez ten batalion oddała Salwę Honorową. W trakcie całej uroczystości poczet sztandarowy uczniów naszej szkoły godnie reprezentował placówkę pod obeliskiem upamiętniającym majora Hubala. Wieniec przy obelisku i pod Tablicami Hubalczyków złożyła delegacja naszej szkoły w składzie – wicedyrektor Andrzej Król oraz uczennice Weronika Dziurzyńska i Kamila Kacprzak. Uroczystości zakończył pokaz szarży ułańskiej, który w niezwykły sposób uatrakcyjnił tegoroczne obchody i zrobił na naszych uczniach ogromne wrażenie.

Data dodania: 2016-05-05