Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Młodzi posłowie z Drzewicy. Temat – lokalna świadomość historyczna
Młodzi posłowie z Drzewicy. Temat – lokalna świadomość historyczna

Maj 2016, uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy, jednocześnie „posłowie” (uczestnicy XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży) - Maciej Żach i Jacek Wojtarek z kl.2 tech. logistycznego  uczestniczyli w Warszawie i Sulejówku w pracach sejmowej komisji problemowej, która na celu miała rozwiązać problem z którym borykają się prawie wszystkie miasta w Polsce – problem zabytków. Jak wiadomo, nie wszystkie zabytki są zadbane i otoczone pamięcią. Wiele z nich jest opuszczonych, zniszczonych i są w rękach osób prywatnych, więc jakakolwiek forma zwiedzenia tych obiektów jest praktycznie niemożliwa.  Mnóstwo miejsc jest po prostu niedocenionych, a wiedzę o nich posiadają nieliczni.  Informacja turystyczna w przestrzeni publicznej też tonie w zalewie reklam komercyjnych lub po prostu jej nie ma.  Przykładem zaległości w tej sferze jest chociażby  zamek w Drzewicy, przy którym nie ma żadnej informacji turystycznej (to o to walczą nasi posłowie) czy pomnik św.  Jana Nepomucena – najpopularniejszego świętego na świecie, mającego w Europie trzydzieści tysięcy pomników, patrona mnóstwa rzeczy, modnego bardzo w XVIII wieku (za trzy lata przypada 300-lecie jego kanonizacji), jedynego 5-gwiazdkowego świętego w Kościele Katolickim, patrona Europy katolickiej (mówi się że tam gdzie są „Nepomuceny” tam jest Europa. Gdzie nie ma Nepomucena tam kończy się katolicka Europa).

Młodzież wraz Ministerstwem Edukacji stara się ożywić świadomość społeczności lokalnych i dowartościować przeróżne Miejsca Pamięci Historycznej.  Mogą to być stare budynki, pomniki, groby, tablice, miejsca które zachowują pamięć o tym jak wyglądały nasze małe ojczyzny sto, dwieście, trzysta lat temu, jak żyli nasi przodkowie, jakie wydarzenia historyczne ich dotykały, jakie idee miały dla nich znaczenie.

14-15 maja nasi dwaj „posłowie” zajmowali się tematem -„ Jak sprawić, by edukacja na temat miejsc pamięci stała się obligatoryjnym elementem edukacji szkolnej?”.  Ustawa w tej sprawie będzie debatowana i głosowana na posiedzeniu plenarnym Sejmu Dzieci i Młodzieży w dniu 1 czerwca.  Zapewne telewizja pokaże migawkę z obrad tego Sejmu.  Wśród poznanych ludzi z całej Polski mamy już kontakt z aktualnym marszałkiem tego Sejmu, także z naszego województwa.  Da się przewidzieć że w przyszłości będą to kadry polskiej polityki i polskiego parlamentaryzmu.   Bardzo dobre doświadczenie, mobilizujące do aktywności środowiskowej, zapowiadające że obecni politycy i samorządowcy już powinni czuć na plecach oddech swoich następców, coraz bardziej świadomych i coraz bardziej ambitnych. I niech świat się zmienia, niech nie stoi w miejscu!

Data dodania: 2016-05-24