Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Mobilne Centrum Informacji
Mobilne Centrum Informacji

Po łódzkim jeździ autobus reklamujący Unię Europejską.  Nosi nazwę Mobilne Centrum Informacji o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Łódzkiego.

Byliśmy tam. Kosmiczny pojazd za kilka milionów złotych, jedyny taki w  Polsce, a w nim na sześciu wielkich ekranach dotykowych można wyświetlić informacje mówiące o tym że wielkie pieniądze płyną z Brukseli do Polski, w tym wypadku do województwa łódzkiego.   Dowiedzieliśmy się w naszej gminie jeden przedsiębiorca dostał ponad 20 mln zł, w gminie Poświętne – żaden, w gminie Opoczno – piętnastu.

Organizatorem kampanii promocyjnej  jest  Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. W ulotce i na stronie internetowej czytamy że spotkanie w autobusie „dedykowane są głównie przedsiębiorcom, szczególnie przedstawicielom branży medycznej, budowlanej, teleinformatycznej, farmacji i kosmetyki, energetyki, nowoczesnego przemysłu włókienniczego i przemysłu mody”.

Ale zapraszane są też szkoły, nawet 10-latki z podstawówki. Tym ostatnim pokazywane są na ekranie flagi państw unijnych, gwiazdki unijne, zdjęcia siedzib UE itd.

My porozmawialiśmy o tym kto na naszym terenie dostał dofinansowanie, ile i za co. Były tez pytania o  to czy Kuba i Konrad dostaną kaskę na planowaną przez nich stolarnię.  Raczej nie dostaną.

Okazuje się że jeżeli ktoś ma firmę, firmę z historią, z dorobkiem (bo to jest warunek)  oraz kontakty z uczelniami technicznymi, patenty technologiczne, certyfikaty innowacyjności, a do tego kilka milionów własnych oszczędności, to Unia da mu drugie tyle pieniążków w prezencie. A jeżeli nie masz firmy oraz pomysłu na innowacyjność w tej firmie to nie dostaniesz nic. Przynajmniej wszystko jasne.

Data dodania: 2016-10-03