Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Uczniowie Liceum i Technikum na wyjeździe turystyczno
Uczniowie Liceum i Technikum na wyjeździe turystyczno - edukacyjnym.

W dniach 16 - 17 października uczniowie  klas I i II P oraz II Tech. wraz z opiekunami pp. Radosławem Smolarkiem i Waldemarem Danielikiem, realizując min. program rozszerzenia policyjnego i edukacji patriotycznej, uczestniczyli w wyjeździe do Warszawy i następnie ośrodka w Domaniewicach. Wyjazd zaplanowano na godz . 8.30. Ruszyliśmy z małym poślizgiem. Pierwszy punkt programu to Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy o godz. 11.00. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Są one bardzo przydatne w dotarciu do jednego z głównych jego adresatów, jakim jest młodzież, pozwalają także w inspirujący sposób opowiadać o historii i patriotyzmie. Ze względu na dużą liczbę zwiedzających nie zdołaliśmy zapewnić sobie przewodnika, ale panowie opiekunowie ( obaj historycy z wykształcenia ) doskonale poradzili sobie z tym zadaniem.

Następnie udaliśmy się tzw. Szlakiem Powstańczym (od Starówki do Śródmieścia ).  Po drodze opiekunowie, zatrzymując się przy kolejnych pomnikach min. Pomniku Małego Powstańca czy Pomniku Powstania Warszawskiego, przybliżali uczniom przebieg powstania, charakteryzowali jego przełomowe momenty i  dramatyzm. Pytaniom o zastosowanie tej czy innej broni, strony walczące, szereg innych szczegółów nie było końca. Planowany czas zwiedzania nieco nam się wydłużył, tak że do miejsca noclegu w Domaniewicach dotarliśmy już dobrym wieczorem.

Po kolacji, stosunkowo spokojnej nocy i porannym śniadaniu,  udaliśmy się na stanowisko instruktażowe Paintballa. Tam instruktor szczegółowo omówił zasady bezpieczeństwa, technikę strzelania, elementy taktyki oraz szereg porad praktycznych do zastosowania. Paintball to rodzaj gry zespołowej, polegającej na prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu markerów, urządzeń zbliżonych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej, które za pomocą sprężonego powietrza lub dwutlenku węgla wyrzucają kulki wypełnione farbą na bazie żelatyny spożywczej. Trafienie przeciwnika, podczas którego kulka rozbija się, pozostawiając kolorowy ślad na ciele, masce bądź markerze zawodnika, powoduje jego eliminację z gry. Następnie chłopcy zostali podzieleni na drużyny, załadowali markery …. i rozpoczęła się walka !. Emocji, zaciętości walki, sprytu w podchodzeniu przeciwnika, mógłby naszym chłopakom pozazdrościć niejeden zawodowy wojskowy. Po blisko 3-godzinnej walce, spoceni, zmęczeni, ale przeszczęśliwi młodzi ludzie udali się na kwatery. Wyjazd zakończyło pożegnalne ognisko z tradycyjną kiełbasą, bigosem i jednogłośnym stwierdzeniem wszystkich – „ My tu jeszcze wrócimy” !!!.

Po posiłku i drobnych zakupach uczniowie wraz z opiekunami, zadowoleni i szczęśliwi dopiero ok. godz. 20.00 pojawili się w swych domach.

Data dodania: 2017-10-23