Jestes tutaj: Strona glówna -> News: „Polskie drogi do niepodległości”
„Polskie drogi do niepodległości”

„Polskie drogi do niepodległości” – tak „HUBAL” świętował naszą wolność.

Samorząd Uczniowski szkół im. Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” był organizatorem koncertu okolicznościowego pt. Polskie drogi do Niepodległości. Tak świętowaliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia odbyła się na scenie Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy, a wykonawcą utworów muzycznych był  Bartek Kurowski.

W piątek, 10 listopada, uczniowie i nauczyciele „HUBALA” zorganizowali akademię z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość miała na celu przypomnieć tamte czasy i wzbudzić refleksję. Część oficjalną rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły oraz odśpiewanie Hymnu Narodowego. Po powitaniu przez uczniów Aleksandrę Łęgosz i Bartłomieja Babisza zaproszonych gości, dalsze prowadzenie przejął Pan Radosław Smolarek nauczyciel historii naszej szkoły.

Dalsza uroczystość to przeplatanka z pięknie wkomponowanymi cytatami i wydarzeniami historycznymi z utworami muzycznymi wykonanymi przez gościa specjalnego Pana Bartłomieja Kurowskiego. Artysta ten nawiązuje w swej twórczości do dziedzictwa polskich twórców niezależnych, takich jak Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Jan Pietrzak, Andrzej Garczarek i inni.

Pieśniarz ten pochodzi z Opoczna, mieszka w Lublinie i tam też studiuje. Współpracuje on obecnie z Kabaretem „Pod Egidą” oraz jego twórcą i mistrzem – Janem Pietrzakiem. Śpiew Bartłomieja Kurowskiego mogliśmy usłyszeć w tym roku na scenie Festiwalu Opolskiego.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Pan Marcin Baranowski - w-ce starosta opoczyński oraz burmistrz Gminy i Miasta Drzewica – Pan Janusz  Reszelewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków - Pani Renata Smolarek, Pani Krystyna Wiktorowicz, Pan Krzysztof Wylon, rodzice na czele z Przewodniczącą - Panią Anną Frączak oraz nauczyciele obydwu szkół.

Salę RCK w Drzewicy zapełnili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz uczniowie klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy.

„Mnie najbardziej poruszył utwór pt „Ostatni list”, w którym polski żołnierz zwraca się do swoich dzieci – mówi Julia, uczennica I klasy LO w drzewickim „HUBALU”. - Fajne też były piosenki o Katarzynie II i Jałcie”.

Podkreślić należy, iż patriota to nie tylko człowiek stający w obronie kraju. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która zna i szanuje historię, bo nie można tworzyć przyszłości bez znajomości historii i to zarówno tej lokalnej, regionalnej państwowej czy też europejskiej.

„Cieszę się, że społeczność naszej szkoły przygotowała to rocznicowe wydarzenie, i że mogliśmy w ten sposób uczcić naszą niepodległość. W naszym zamyśle ten rok jest wyjątkowy, gdyż poprzedza on 100 rocznicę naszej wolności, W związku z tym obecna akademia jest jednym z elementów, którymi zamierzamy świętować nasze drogi do wolności. Kolejnym będą konkursy wiedzowe, w tym jeden ogólnopolski, poświęcone naszemu patronowi, które będą realizować historycy, ze szkoły którą mam przyjemność kierować” – mówi Marian Pisarski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy. „Dziękuję władzom samorządowym za przybycie, a Panu burmistrzowi  Januszowi Reszelewskiemu, za umożliwienie nam organizacji koncertu na tak pięknej Sali widowiskowej. Dziękuję również Panu Krzysztofowi Kowalskiemu gospodarzowi Regionalnego Centrum Kultury za pomoc techniczną przy organizacji naszego projektu”.

Na koniec Dyrektor Marian Pisarski poprosił uczestników o wsparcie finansowe kwesty organizowanej przez uczniów klas gimnazjum w Drzewicy dla hospicjum w Łodzi i zaprosił wszystkich uczestników na Tort Niepodległościowy przygotowany przez Samorząd naszej szkoły.

Data dodania: 2017-11-13