Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Klub Liderów Młodzieżowych
Klub Liderów Młodzieżowych

W dniach 23 – 27 kwietnia uczniowie naszej szkoły: Dominika Maicka, Michał Chrobak, Mateusz Kołodziejczyk i Mateusz Jędrasik wraz z opiekunem p. Andrzejem Kwietniem uczestniczyli w III Wojewódzkim Zjeździe Liderów Młodzieżowych w  Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim. Tegoroczny Zajazd odbywał się pod hasłem „Znajdź pomysł na swoją przyszłość”.
Nasza szkoła jako jedyna w powiecie opoczyńskim zakwalifikowała się do udziału w tym przedsięwzięciu. Uczniowie HUBALA mieli zatem zaszczyt reprezentować podczas tego wydarzenia młodzież całego powiatu.  Organizatorem Zjazdu jest samorząd województwa łódzkiego oraz łódzka Fundacja Innopolis - Klub Liderów Młodzieżowych.
W trakcie czterech dni zjazdu w Załęczu uczniowie brali udział w zajęciach warsztatowych mających na celu kształtowanie postawy otwartości i tolerancji, integrację z ludźmi, uczenie dialogu oraz odpowiedzialności za własne czyny.
Celem zjazdu było udzielenie wsparcia liderom, którzy wspomagają i realizują działania profilaktyczne w swoich szkołach. My byliśmy tam po raz pierwszy, ale wrażenia są bardzo pozytywne.
Spotkanie stanowiło okazję do zaprezentowania przez młodych liderów ich własnych programów oraz różnorodnych form podejmowanych działań rówieśniczych z obszaru profilaktyki zachowań ryzykownych i promocji zdrowia, realizowanych w środowisku rówieśniczym.
Każdy dzień dla uczestników Zjazdu obfitował w wiele atrakcyjnych zajęć i spotkań z ciekawymi ludźmi: pedagogami, trenerami, terapeutami, dziennikarzami, muzykami czy policjantami. Do najciekawszych należało jednak spotkanie z Witoldem Mackiewiczem – tatą Tomka Mackiewicza, polskiego himalaisty, który nie wrócił z zimowej wyprawy na K2.
Największą atrakcją okazała się tzw. "żywa biblioteka" – spotkanie z "żywymi książkami", czyli osobami z grup postrzeganych stereotypowo, w celu rozmowy z nimi o ich życiu i zadawania pytań na dowolny temat. W role „żywych książek” wcielili się: dogoterapeuta z psem, niewidomy masażysta, rabin, ksiądz katolicki, pastor protestancki, seksuolog, instruktorka fitness, polityk.
A poza warsztatami  - prezentacja liderskich projektów integracyjnych – "Popołudnie inicjatyw młodzieżowych": mecz w piłkę nożną, wycieczka rowerowa, pieczenie chleba, dyskoteka, ognisko.
Na koniec dyskusja na temat: Czym jest dla nas samorządność i obywatelskość i czy jest nam potrzebna? Uczestnicy mogli porozmawiać o istotnych problemach swojej okolicy z Dariuszem Klimczakiem – Wicemarszałkiem Województwa Łódzkiego.
Energii na zajęciach nie brakowało, atmosfera była bardzo przyjazna, jedzenie - pyszne.  Jedyna uciążliwość (a może jednak zaleta) -  żadnych sklepów, zero internetu i telefonu (miejsce bez zasięgu, pośrodku lasów).
Komu się podobało, ten będzie mógł - jako już doświadczony - działać za rok, na kolejnym spotkaniu.  Ale w programie uczestniczyć mogą tylko uczniowie klas I-II.

Data dodania: 2018-05-21