Jestes tutaj: Strona glówna -> News: HUBALOWA WIGILIA 2018
HUBALOWA WIGILIA 2018

Już po raz  dwunasty na leśnej polanie Bielawy, położonej w lasach Nadleśnictwa Opoczno, odbyła się „Hubalowa Wigilia”. 7 grudnia 2018 roku uczniowie szkół Hubala wraz z opiekunami Panią wicedyrektor Anną Niemczyk-Więckowską, Panem Andrzejem Kwietniem oraz Panem Remigiuszem Biedrowskim udali się tam na wspólne zaproszenie Dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Radomiu oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Uroczystość rozpoczęła Pani Beata Jasek- dyrektora ZSZ w Radomiu, a w okolicznościowych wystąpieniach głos zabrali leśnicy oraz ks. Stanisław Drąg, który odmówił modlitwę i pobłogosławił opłatek.

Ubraliśmy choinkę, następnie podzieliliśmy się opłatkiem. Złożyliśmy wieńce przed kamieniem - pomnikiem, upamiętniającym wieczerzę wigilijną 24 grudnia 1939 roku z udziałem całego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego Majora Hubala i kilkunastu zaprzysiężonych leśników z okolicznych leśnictw. Nie zabrakło wspomnień o Majorze Henryku Dobrzańskim, a także pięknych pieśni, wśród których znalazła się „Niepodległość trudne słowo”.

Podobno leśna polana na Bielawach jest miejscem magicznym, otoczonym wojenną legendą, a współcześnie miejscem, w którym łączą się pokolenia. O tym z pewnością przekonali się uczniowie i nauczyciele drzewickiego Hubala. Na tej uroczystości nie mogło zabraknąć Honorowego Hubalczyka - pułkownika Mariana Zacha. Całą uroczystość uatrakcyjnili członkowie Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Hubala, którzy przybyli na wigilię konno, w historycznych strojach, a niektórzy z nich przyjechali na niemieckich motocyklach z czasów II Wojny  Światowej.

Mam nadzieję, że w tym samym miejscu, w którym ostatni żołnierze Wojska Polskiego dowodzeni przez mjra Hubala, świętowali pierwsze Boże Narodzenie w okupowanej Polsce, każdy uczestnik spotkania znalazł czas na refleksję i wdzięczność za swoje życie w wolnej Polsce .

Julia Łaska,  kl. II T

Data dodania: 2018-12-12