Nowe zdjecia w galerii
Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Turnieju Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych z Klasami Policyjnymi w Pile
Turnieju Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych z Klasami Policyjnymi w Pile

ZSPg z Drzewicy na Ogólnopolskim Turnieju Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych z Klasami Policyjnymi w Pile

W dniach 31maja i 1czerwca czworo uczniów z klas policyjnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy uczestniczyło w turnieju jaki się odbył w Szkole Policji w Pile. Do turnieju zakwalifikowano 22 drużyny z całego kraju. Program  przewidywał następujące konkurencje: test sprawnościowy dla kandydatów do pracy w Policji, zawody strzeleckie, test z umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz test z ogólnej wiedzy o Policji. Wizyta młodzieży ukierunkowana była również na poznanie kryteriów doboru kandydatów do pracy w policji, zasad i procesu szkolenia, zakresu działań i specyfiki pracy policjantów.

Wśród uczestników znalazło się 3 uczniów klasy drugiej: Łukasz Iwanicki, Łukasz Stolarczyk,  Jacek Czyżewski oraz uczennica klasy pierwszej Paulina Czpak. Opiekunami młodzieży byli -  historyk i bibliotekarz Waldemar Danielik oraz nauczyciel wych – fiz  Grzegorz Januszewski.
Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się od sprawdzenia przez Policję stanu busa, którym jechaliśmy, a także obecności uczestników oraz tego wszystkiego, co uczniowie zamierzali ze sobą zabrać. Sama podróż przebiegała bez przeszkód i zgodnie z umową, około godz. 15.20 ( 30 maja ) grupa stawiła się w przed koszarami Szkoły Policji w Pile.
Na początku licealiści wspólnie z opiekunami otrzymali karty żywnościowe, niezbędniki i klucze do pokojów. Po chwili jednak okazało się że opiekunowie nie będą mieszkali wspólnie z uczniami – muszą przenieść się do innego budynku ( Miejski Dom Kultury ). Uczniowie w charakterze opiekunów otrzymali drużynowych wyznaczonych spośród kadetów szkoły policji i podlegali ścisłym zasadom skoszarowania np. brak możliwości opuszczania koszar – który jednak udało się drzewickim wychowawcom nieco dla uczniów złagodzić. Na godz. 21.00 wyznaczono odprawę kierowników drużyn, na której sędzia główny Turnieju oraz sędziowie poszczególnych konkurencji poinformowali kierowników o warunkach technicznych konkursów i ogólnie planie dnia następnego. Odbyło się też losowanie numerów startowych – my wylosowaliśmy nr 12.

W czwartek ( 31 maja ) po uroczystym rozpoczęciu Turnieju przez Komendanta Szkoły Policji w Pile insp. Jerzego Powieckiego oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, panią Marię Kubicę, o godz 9.00 rozpoczął się test sprawności fizycznej. Odbywał się on w sali gimnastycznej. Tor przeszkód, który służy do weryfikacji sprawności fizycznej kandydatów na policjantów, uwzględnia m.in. skoki przez skrzynię, bieg przez płotki, rzuty piłką lekarską, przewroty w tył i przód. Aby zaliczyć test trzeba pokonać tor w czasie nie dłuższym niż 1 minuta i 45 sekund. Rekordzista z Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach pokonał go w 58 sekund !!!. Wynik wręcz niewiarygodny, świadczący o bardzo wysokim poziomie turnieju. Nasi zawodnicy osiągali czasy w przedziale 1min.11 sek. do 1min.17sek. Niestety jeden z nich w czasie konkurencji doznał kontuzji, co było jedną z przyczyn nie zajęcia przez naszą drużynę jednej z czołowych lokat. Po obiedzie drużyny przystąpiły do rywalizacji w ratownictwie medycznym i strzelectwie – w obu tych konkurencjach można było uzyskać po 80 pkt. W każdej z tych dziedzin był krótki czas na przygotowanie się np. można było oddać kilka strzałów próbnych.
Średnio wyniki uczniów oscylowały w granicach 50 – 60 pkt. Konkurencje te zakończyły się o godz. 19.00, po czym wszyscy udali się na kolację i później koncert muzyczny. Na zakończenie wieczoru goście zostali zaproszeni do odwiedzenia szkolnej galerii sztuki „Akwarium”. Prezentowana była tam wystawa eksponatów związanych z Milicją Obywatelską, pochodzących ze zbiorów starszego wykładowcy Zakładu Kryminalnego podinsp. Mariusza Staronia oraz prace artystów z Uniwersytetu III Wieku w Pile. Kierownicy drużyn tradycyjnie już poszli na odprawę wyznaczona tym razem na godz. 20.30.

W piątek po śniadaniu o 7.45 rozpoczął się konkurs z wiedzy o policji. Drużyny w pełnych składach odpowiadały na pytania typu: Gdzie mieściła się pierwsza w Polsce szkoła tresury psów policyjnych?, czy Wobec jakich osób w czasie interwencji nie można używać środków przymusu bezpośredniego?. Po zakończonym teście i krótkiej przerwie wszyscy udali się do miasteczka policyjnego, w którym odbywały się najróżniejsze pokazy, w tym: zasad kierowania ruchem drogowym gdzie uczniowie mogli przyjrzeć się pracy grupy funkcjonariuszy z sekcji ruchu drogowego podczas zainscenizowanego wypadku z udziałem pieszego .Była też prezentacja wyszkolenia psów policyjnych, która wzbudziła niekłamany podziw obserwatorów. Każdą komendę swych przewodników psy wykonywały natychmiast i bez najmniejszej pomyłki. Po pokazie wszyscy zgodnie orzekli, że przed psem policyjnym po prostu nie da się uciec. Na koniec zaprezentowano zabytkowe już wyposażenie pododziałów Milicji Obywatelskiej w tym np. samochód Fiat 125 P czy rzadko już spotykane motocykle MZ 250.

W tym roku puchar ufundowany przez Komendanta Głównego Policji dla zwycięskiej klasy o profilu policyjnym został w Pile. Czworo reprezentantów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile zakończyło na pierwszym miejscu rywalizację o tytuł „Klasy Policyjnej Roku 2012”. Drugie miejsce przypadło zwycięzcy sprzed roku - Zespołowi Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach, a trzecie miejsce zajął Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim. My niestety zajęliśmy miejsce poza podium – ale jak na pierwszy raz i tak się cieszymy , że udało nam się zakwalifikować do finału.

Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyli organizatorzy Turnieju: Komendant Szkoły Policji w Pile insp. Jerzy Powiecki oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, pani Maria Kubica. Uroczystość zakończenia odbyła się w Miejskim Domu Kultury, a uświetniły ją występy artystyczne uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. KEN w Pile, min. pokaz tańca z szarfą.

Po obiedzie i krótkim odpoczynku młodzież wraz z opiekunami podziękowała pracownikom uczelni za serdeczne przyjęcie, stworzenie miłej atmosfery oraz opiekę. Podróż powrotna minęła szczęśliwie i późnym wieczorem wszyscy zameldowali się w swoich domach nie kryjąc zadowolenia z udanego i wielce pouczającego uczestnictwa w turnieju. Wszyscy wrócili z przekonaniem że w przyszłorocznej edycji turnieju jedno z trzech pierwszych miejsc na pewno nam się nie oprze. Wyjazd ten był jednym z wielu organizowanych przez ZSPg w Drzewicy w ramach szkolenia policyjnego tutejszych uczniów

Data dodania: 2012-06-06