Jestes tutaj: Strona glówna -> News: ZSPg z Drzewicy „Kibicował Bezpiecznie” w Warszawie
ZSPg z Drzewicy „Kibicował Bezpiecznie” w Warszawie

W dniu 3 października uczniowie klasy I P wraz z wychowawcą p. Waldemarem Danielikiem uczestniczyli w wycieczce do Warszawy zorganizowanej przez Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Opocznie. Wyjazd ten był kontynuacją ogólno policyjnego programu profilaktycznego skierowanego do młodzieży pod hasłem „Kibicuj Bezpiecznie”. Opiekunami naszej grupy z ramienia policji byli Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Opocznie – nadkom. Bartłomiej Karch, oraz Komendant Posterunku Policji w Drzewicy – podinsp. Wojciech Dworak, którzy byli naszymi przewodnikami i służyli nam wszelką pomocą. Pierwszy punkt programu - wizyta w Komendzie Stołecznej Policji. Tam uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania Stanowiska Kierowania, w którym dokonuje się przyjęć zgłoszeń o najróżniejszych zdarzeniach zaistniałych w mieście i stosowne do sytuacji rozdysponowanie sił i środków. Uczniowie zwiedzili również Muzeum Policji mieszczące się w tym samym budynku. Wystawa obejmuje szerokie spektrum tematyczne i czasowe. Znajdują się tutaj zarówno mundury jak i wyposażenie sprzed 1939 roku, z okresu PRL –u, jak i współczesne i nie tylko polskie, ale również z innych krajów pozyskane w czasie misji stabilizacyjnych w jakich uczestniczyła Polska Policja.

Po wizycie w Komendzie Stołecznej Policji cała grupa udała się do Centrum Bezpieczeństwa m. st. Warszawy gdzie obejrzeliśmy film promujący bezpieczne kibicowanie, a następnie uczestniczyliśmy w fajnej pogadance, w czasie której uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą np. na temat dużych polskich klubów piłkarskich, ale też naszych lokalnych. Wiedzą odnośnie najwyższej liczby bramek w historii strzelonych w jednym meczu popisał się  Mateusz Jamroziak – w nagrodę otrzymując piłkę. Podobnie jak w Komendzie Stołecznej tak i tutaj ogromne wrażenie na uczniach zrobiły monitory a w zasadzie całe „ściany multimedialne”, na których w czasie rzeczywistym jest wyświetlana sytuacja z wielu kamer rozmieszczonych w mieście. Wielka aglomeracja gromadzi też szereg informacji niezbędnych do jego sprawnego funkcjonowania i reagowania na możliwe zagrożenia, stąd też ogromne bazy danych informujące np. o ilości wolnych łóżek będących  w szpitalach w danej chwili.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Centrum Przygotowań Olimpijskich. W Sali Konferencyjnej wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji na temat pięcioboju nowoczesnego, połączonej z dynamicznym pokazem walki szpadą z udziałem jednej z uczestniczek wycieczki, jakiej udzielił nam mistrz olimpijski ( Barcelona 1992 ) w tej właśnie dziedzinie p. Dariusz Goździak. Następnie kilka miłych słów skierowała do nas p. poseł Dorota Rutkowska z Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, obiecując bliższe zainteresowanie się sprawą bezpiecznego kibicowania, a także ufundowanie nagrody w zbliżającym się konkursie literackim poświęconym tej tematyce. Niemałe wrażenie zrobiło na uczniach Muzeum Sportu funkcjonujące w Centrum Przygotowań Olimpijskich. Tam młodzież poszerzyła swoją wiedzę o dyscyplinach sportowych na przestrzeni wieków, obejrzała sprzęt jaki dawniej używano do ich uprawiania. Zapoznała się z jego charakterystyką i nieco odmiennym, specyficznym sposobem używania jak np. nart, które pierwotnie miały różną długość ( krótsza narta służyła do odpychania się ). Spośród wielu eksponatów zgromadzonych w muzeum jest np. gokart własnoręcznie zbudowany przez ojca dla Roberta Kubicy na którym ten w wieku 10 lat zdobył mistrzostwo Polski.

Po obiedzie rozpoczęliśmy powrót z Warszawy, co przy obecnym stanie najróżniejszych robót drogowych nie jest wcale takie proste. Syci wrażeń w godzinach wieczornych zameldowaliśmy się we własnych domach. W tym miejscu zarówno uczniowie jak i władze szkoły chciały podziękować Komendantowi Powiatowemu Policji w Opocznie insp. Januszowi Mydze, jak również bezpośrednim opiekunom naszej grupy: Naczelnikowi Wydziału Prewencji KPP w Opocznie – nadkom. Bartłomiejowi Karchowi, oraz Komendantowi Posterunku Policji w Drzewicy – podinsp. Wojciechowi Dworakowi, za organizację i umożliwienie uczestniczenia w tak dobrze przygotowanym wyjeździe.

Data dodania: 2012-10-08