Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Pobytu w Turcji ciąg dalszy
Pobytu w Turcji ciąg dalszy

Kolejny dzień upłynął nam na zwiedzaniu najważniejszych zabytków Stambułu. Najpierw udaliśmy się do jednego z najważniejszych pałaców sułtańskich- Pałacu Dolmabahce, składającego się m.in. z 285 komnat oraz 46 salonów. Ciekawostką pałacu jest największy na świecie żyrandol ważący 5,5 tony. Następny cel – Hagia Sophia, jeden z siedmiu cudów świata, będący przez niemalże 1000 lat największym kościołem chrześcijańskim, potem meczetem a obecnie muzeum.  Niezwykłym doświadczeniem była możliwość obserwowania modlących się muzułmanów w słynnym Błękitnym  Meczecie, do którego mogliśmy wejść dopiero po zdjęciu obuwia a panie dodatkowo po zakryciu głowy i ramion niebieskimi chustami. Na koniec kolacja w tureckim stylu i scenerii, którą dopełnił hipnotyzujący taniec wirujących Derwiszy.

Po długiej podróży o północy dojechaliśmy do Osmaneli – miasta, gdzie czekali na nas nasi tureccy koledzy i ich rodzice. Każdy udał się na zasłużony odpoczynek, my do rodzin a nauczyciele do hotelu.

Następnego dnia mogliśmy pospać trochę dłużej. Przed południem po raz pierwszy zjawiliśmy się w miejscowej szkole i poznaliśmy tutejszych uczniów. Dzień upłynął nam na poznawaniu szkoły, uczestniczeniu w lekcjach i innych zajęciach oraz na zwiedzaniu miasta.  Wieczorem udało się nam zorganizować spotkanie wszystkich uczniów Comeniusa, podczas którego mogliśmy bliżej się poznać. Tego dnia poszliśmy spać o przyzwoitej porze, by w kolejnym dniu udać się do Eskisehir.

Data dodania: 2012-10-17