Nowe zdjecia w galerii
Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Turniej Klas Policyjnych w Pile
Turniej Klas Policyjnych w Pile

ZSPg z Drzewicy na V Ogólnopolskim Turnieju Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych z Klasami Policyjnymi w Pile

W dniach 27-28 maja czworo uczniów z klas policyjnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy uczestniczyło w V Ogólnopolskim  Turnieju Klas Policyjnych  jaki się odbył w Szkole Policji w Pile. Do rywalizacji zakwalifikowano 25 drużyn z całego kraju ( w kwalifikacjach jakie odbyły się w marcu w Warszawie odpadło 30 drużyn). Program  przewidywał następujące konkurencje: test sprawnościowy dla kandydatów do pracy w Policji, zawody strzeleckie, test z umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz test z ogólnej wiedzy o Policji. Wizyta młodzieży ukierunkowana była również na poznanie kryteriów doboru kandydatów do pracy w policji, zasad i procesu szkolenia, zakresu działań i specyfiki pracy policjantów.

           Wśród uczestników znalazło się 2 uczniów klasy drugiej: Filip Woźniak, Mateusz Sobolewski,   oraz 2 uczennice  klasy pierwszej: Małgorzata Karkowska i Aleksandra Bińkowska. Opiekunami młodzieży byli -  historyk i bibliotekarz Waldemar Danielik oraz nauczyciel wych – fiz  Piotr Podogrocki.

            Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się od sprawdzenia obecności uczestników oraz tego wszystkiego, co uczniowie zamierzali ze sobą zabrać. Sama podróż przebiegała bez przeszkód i zgodnie z deklaracją, około godz. 17.00 ( 26 maja ) grupa stawiła się w przed koszarami Szkoły Policji w Pile.

              Na początku licealiści wspólnie z opiekunami otrzymali karty żywnościowe, niezbędniki i klucze do pokojów. Uczniowie w charakterze opiekunów otrzymali drużynowych wyznaczonych spośród kadetów szkoły policji i podlegali ścisłym zasadom skoszarowania np. brak możliwości opuszczania koszar – który jednak udało się drzewickim wychowawcom nieco dla uczniów złagodzić. Na godz. 21.00 wyznaczono odprawę kierowników drużyn, na której sędzia główny Turnieju oraz sędziowie poszczególnych konkurencji poinformowali kierowników o warunkach technicznych konkursów i ogólnie planie dnia następnego. Odbyło się też losowanie numerów startowych – my wylosowaliśmy nr 22.            

        W poniedziałek ( 27 maja ) po uroczystym rozpoczęciu Turnieju przez Komendanta Szkoły Policji w Pile insp. Jerzego Powieckiego oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, panią Marię Kubicę, o godz 9.00 drużyny przystąpiły do rywalizacji w ratownictwie medycznym i strzelectwie – w obu tych konkurencjach można było uzyskać po 80 pkt. W każdej z tych dziedzin był krótki czas na przygotowanie się np. można było w czasie 5 min. oddać dowolną liczbę strzałów próbnych. Średnio wyniki uczniów oscylowały w granicach 60 – 70 pkt. w strzelectwie i 50 – 60 pkt. w ratownictwie medycznym. Poziom drużyn był niezwykle wyrównany np. w teście z ratownictwa medycznego aż 10 drużyn uzyskało tą samą liczbę punktów – po 50. Różnice rzędu 5 pkt. powodowały że można było w danej konkurencji zająć 17 miejsce ( 67 pkt.) lub 2 miejsce ( 72 pkt.) – tak było w teście umiejętności strzeleckich. Po obiedzie o godz. 15 – tej rozpoczął się test sprawności fizycznej. Odbywał się on w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile. Tor przeszkód, który służy do weryfikacji sprawności fizycznej kandydatów na policjantów, uwzględnia m.in. skoki przez skrzynię, bieg przez płotki, rzuty piłką lekarską, przewroty w tył i przód. Aby zaliczyć test trzeba pokonać tor w czasie nie dłuższym niż 1 minuta i 45 sekund. Rekordzista z Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach – Mateusz Szrama pokonał go w 59 sekund, powtarzając w ten sposób wynik z zeszłego roku. Osiągnięcie wręcz niewiarygodne, świadczące zarazem o bardzo wysokim poziomie turnieju. Nasi zawodnicy osiągali czasy w przedziale 1min.10 sek. do 1min.20 sek. Konkurencje te zakończyły się o godz. 19.00, po czym wszyscy udali się na kolację. Kierownicy drużyn tradycyjnie już poszli na odprawę wyznaczoną tym razem na godz. 20.00.

        We wtorek po śniadaniu o 7.45 rozpoczął się konkurs z wiedzy o policji. Drużyny w pełnych składach odpowiadały na pytania typu: Ile czasu przed rozpoczęciem służby policjant ma na przygotowanie do niej?, czy Kiedy powstała pierwsza prywatna Policja?. Po zakończonym teście i krótkiej przerwie wszyscy udali się do miasteczka policyjnego, w którym odbywały się dynamiczne pokazy ( z użyciem środków pirotechnicznych) działań pododziałów antyterrorystycznych – policji , wojska, żandarmerii wojskowej. Grupy rekonstrukcji historycznej zainscenizowały napad na budynek Urzędu Bezpieczeństwa i odbicie więźniów. Była prezentacja różnych typów broni i wyposażenia policjantów oraz innych służb mundurowych. Można było także obejrzeć najróźniejsze pojazdy zabytkowe w tym wspaniałe motocykle. Zainteresowani sztukami walki i samoobrony pokazowi grupy trenującej aikido. Jedną z wielu kolejnych  prezentacji była ta dotycząca wyszkolenia psów. Wzbudziła ona niekłamany podziw obserwatorów. Każdą komendę swych przewodników psy wykonywały natychmiast i bez najmniejszej pomyłki ( huk, wystrzały nie robią na nich wrażenia). Po pokazie wszyscy zgodnie orzekli, że przed psem policyjnym po prostu nie da się uciec.

   W tym roku puchar ufundowany przez Komendanta Głównego Policji dla zwycięskiej klasy o profilu policyjnym ponownie pozostał w Pile. Czworo reprezentantów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile zakończyło na pierwszym miejscu rywalizację o tytuł „Klasy Policyjnej Roku 2013”. Drugie miejsce również jak w roku ubiegłym przypadło - Zespołowi Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach, a trzecie miejsce zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku. Nasza drużyna z 14 miejscem uplasowała się w środku stawki i weszła do elitarnego klubu 15 najlepszych drużyn w Polsce.

     Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyli organizatorzy Turnieju: Komendant Szkoły Policji w Pile insp. Jerzy Powiecki oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, pani Maria Kubica. Uroczystość zakończenia odbyła się w Miejskim Domu Kultury, a uświetniły ją występy artystyczne uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. KEN w Pile, min. pokaz tańca z tonfą.               

    Po obiedzie i krótkim odpoczynku młodzież wraz z opiekunami podziękowała pracownikom uczelni za serdeczne przyjęcie, stworzenie miłej atmosfery oraz opiekę. Podróż powrotna minęła szczęśliwie i późnym wieczorem wszyscy zameldowali się w swoich domach nie kryjąc zadowolenia z udanego i wielce pouczającego uczestnictwa w turnieju. Wszyscy wrócili z przekonaniem że w przyszłorocznej edycji turnieju jedno z trzech pierwszych miejsc na pewno nam się nie oprze. Wyjazd ten był jednym z wielu organizowanych przez ZSPg w Drzewicy w ramach innowacji pedagogicznej tu prowadzonej.

Data dodania: 2013-05-29