Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Dzień Języków Obcych 2013
Dzień Języków Obcych 2013

Święto języków od 2001 roku obchodzone jest w Europie 26 września, a od kilku lat stało się też tradycją naszej szkoły.  W tym roku obchody Europejskiego Dnia Języków rozpoczęły się we wtorek, 1 października, o godz. 11:00, przy dźwiękach hymnu UE  -  Ody do radości.

A że najlepsze efekty zawsze przynosi nauka przez zabawę, organizatorzy zaprosili do wspólnej zabawy wszystkie klasy i poprosili każdą z nich o przygotowanie krótkiego programu promującego kulturę wylosowanego kraju. Konkurs ten, pod hasłem „Multicultural Europe” miał na celu pokazanie jak wielokulturowy i różnorodny jest nasz kontynent. Jury, w sładzie: p.A.Król – Dyrektor ZSPg, p.E.Woźniak – nauczycielka matematyki oraz p.D.Niemirski – prezes zaprzyjaźnionego ze szkołą Centrum Wolontariatu „Ofiarna Dłoń”, oceniało przygotowane przez klasy programy artystyczne, strój (barwy narodowe danego państwa) oraz potrawę charakterystyczną dla wybranego kraju.

Mogliśmy zatem podziwiać taniec Zorby i hiszpańską corridę, zajadając się pysznym rosyjskim strogonowem, grecką musaką i popijać pięknie podaną, wykwintną angielską herbatkę. A to wszystko w takt „tradycyjnego” (a mimo to będącego zawsze na czasie) disco polo. Klasy uczestniczące w tym konkursie walczyły o puchar Dyrektora szkoły.

Jury przyznało to trofeum klasie IIPT, reprezentującej Grecję. Drugie miejsce zajęła klasa IIIP – Hiszpania, a trzecie klasa IA, czyli Rosja.

Dodatkową atrakcją był konkurs „Jaki to język?”, podczas którego rywalizowały ze sobą drużyna uczniów i drużyna nauczycieli, których zadaniem było rozpoznać, w jakim języku są śpiewane kolejne piosenki. Obie drużyny świetnie sobie poradziły, biorąc pod uwagę fakt, że zaprezentowane języki nie należały do najłatwiejszych. Tym większym zaskoczeniem było zwycięstwo drużyny uczniów, a właściwie uczennic - poliglotek z kl.IIPT (czyżby pomagały im jakieś moce nadprzyrodzone?)

W tym dniu nastąpiło też rozstrzygnięcie dwóch innych konkursów:

- konkursu wiedzy o krajach Unii Europejskiej, zorganizowanego przez anglistkę, p.Ilonę Długosz, którego zwyciężczynią została Kaja Gapys z klasy IA, drugie miejsce zajął Mateusz Jamroziak, kl.IIPT, a trzecie – Jakub Grudzień z kl.IVT,

oraz:

- drugiej edycji konkursu fotograficznego Pokaż język, którego pomysłodawczynią jest germanistka i pedagog szkolny, p. Anna Reszka. Laureatami tego konkursu zostali Mateusz Kobyłka i Konrad Machałowski, kl. IVT – 1 miejsce, Karolina Stobieniecka i Paulina Czpak, kl. IIIP – 2 miejsce, Jakub Grudzień i Adam Komar oraz Bartosz Łęgosz, Rafał Wiśniewski i Artur Pietrasik, obydwie grupy z  kl.IVT, – cała piątka 3 miejsce.

Nagrodami w konkursach były dyplomy, słodycze i pamiątkowe gadżety, a także oceny z wybranych przedmiotów.

Wszystkim laureatom obchodów Europejskiego Dnia Języków W ZSPg w Drzewicy serdecznie gratulujemy.

Koordynatorka obchodów EDJ, p. A.Niemczyk-Więckowska składa podziękowania wszystkim uczniom i nauczycielom czynnie zaangażowanym w przygotowanie imprezy.

Data dodania: 2013-10-02