Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Klasy z rozszerzeniem policyjnym w natarciu
Klasy z rozszerzeniem policyjnym w natarciu

W ramach realizacji rozszerzenia policyjnego w ZSPg. w Drzewicy  oprócz cyklicznych, środowych, lekcji prowadzonych przez podinsp. Wojciecha Dworaka, uczniowie mają możliwość wyjazdów do ośrodków, placówek i instytucji zajmujących się porządkiem prawnym i wymiarem sprawiedliwości.

I tak w dn. 3 marca uczniowie kl. I P i II P wraz z opiekunem p. W. Danielikiem udali się do Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Opocznie, gdzie uczestniczyli w rozprawach sądowych. Dzięki uprzejmości Sądu Rejonowego w Opocznie młodzież mogła przyjrzeć się pracy prokuratora, sędziów, protokolantów i adwokatów oskarżonych.

Wiele emocji wzbudziło już samo wejście do budynku sądu, gdzie uczniowie musieli przejść przez specjalne bramki bezpieczeństwa - dla wielu to była pierwsza wizyta w tym gmachu. Uczniowie obserwowali toczące się rozprawy w postępowaniu karnym. Pierwsza na skutek nie stawienia się oskarżonych spadła z wokandy. Natomiast w drugiej oskarżonymi byli młodzi ludzie uczestniczący w bójce, która niestety zakończyła się ciężkimi obrażeniami. Oskarżeni dopuścili się zarzucanych im czynów pod wpływem alkoholu.

Informacje te skłoniły uczniów do refleksji i dyskusji po zakończeniu rozprawy. Licealiści z wielką uwagą przysłuchiwali się oświadczeniom biegłego medycyny sądowej, adwokatów, prokuratora i samych oskarżonych . W przerwach, a także na sam koniec procesu przewodniczący składu sądzącego odpowiadał na pytania młodzieży i przybliżał im problematykę związaną z pracą sądu – za co serdecznie dziękujemy.

Kolejnym wyjazdem był ten z dn. 6 marca, kiedy to udaliśmy się do Biura Logistyki Komendy Głównej Policji w Warszawie, gdzie odbywały się eliminacje do VI Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych jaki zostanie rozegrany na przełomie maja i czerwca w Szkole Policji w Pile. Czterech uczniów: Aleksandra Bińkowska, Artur Kowalczyk, Mateusz Sobolewski i Filip Woźniak, pod opieką – W. Danielika przygotowywało się do tych eliminacji zgłębiając min. takie tajniki jak: struktura organizacyjna Policji, obowiązki i uprawnienia policjanta, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, historia i współczesność Policji, czy broń palna i inne środki przymusu bezpośredniego. Test składał się z 40-tu pytań. Mamy nadzieję na zakwalifikowanie się, mimo iż tylko 18 spośród 70 drużyn przejdzie dalej.

Nasze dalsze działania to:

- 31 marca jedziemy na zwiedzanie i zajęcia o charakterze edukacyjno – profilaktycznym do więzienia w Radomiu.

-  wizyta w Komendzie Powiatowej Policji w Opocznie ( termin w ustalaniu ), której celem będzie  zapoznanie z warunkami, a także praktycznymi aspektami pracy policjantów.

Data dodania: 2014-03-13