Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Międzynarodowy Dzień Języków Obcych
Międzynarodowy Dzień Języków Obcych

26 września 2014 (u nas 1 października)

artykuł:

PO BRYTYJSKU I PO SZKOCKU – EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW W ZSPg

Coroczne obchody Europejskiego Dnia Języków 2014 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy rozpoczęły się już w piątek 26 września. W tym dniu uczniowie klasy I Z zachęcali do nauki języków obcych poprzez wykonanie gazetki promującej EDJ. Gazetka została wzbogacona o hasło autorstwa Macieja Żacha z klasy I T, wymyślone specjalnie na tę okazję: „Nie pokazuj języka. Najpierw się go naucz.”

Kontynuacja obchodów Dnia Języków nastąpiła 1 października, w środę podczas programu artystycznego połączonego z Wielkim Testem Wiedzy o Wielkiej Brytanii. Nawiązując do tegorocznych wydarzeń w Zjednoczonym Królestwie oraz szkockiego referendum niepodległościowego, organizatorzy postanowili  tym razem przybliżyć właśnie kulturę Wysp Brytyjskich i wciąż jeszcze (mimo wszystko) należącej do nich Szkocji.

Ten dzień zawsze obfitował w ZSPg w wiele niespodzianek. Tak było i tym razem…

Zebranych na sali gości powitała, krocząca przy dźwiękach brytyjskiego hymnu God save the Queen , Jej Wysokość Królowa Elżbieta II (Izabela Pawłowska z  kl. II A), a towarzyszyli jej nieodzowni agenci królewskiej ochrony – Mateusz Kmita i Szymon Kwaśniak (obaj z kl. II A). Zasiadłszy na tronie, królowa wraz z wiernymi poddanymi (uczniami i nauczycielami ZSPg) podziwiała występy kolejnych artystów. A naprawdę było co podziwiać: brawurowo zatańczony przez Karolinę Abratkiewicz z kl. I HB i Jacka Wojtarka z kl. I T walc angielski, fantastycznie wykonaną przez Renatę Tomczyk z kl. I Z piosenkę w języku angielskim pt. Euphoria oraz profesjonalnie zaśpiewaną w językach angielskim i polskim przez uczennice o wielu talentach – Monikę Stolarczyk i Patrycję Bogatek (obie z kl. II A) pieśń do słów szkockiego poety Roberta Burnsa pt. Auld Lang Syne (polska wersja pieśni to popularna piosenka Ogniska już dogasa blask). Prawdziwą bombą tegorocznego Dnia Języków okazał się jednak występ połączonych siły męskich klas pierwszych i drugich: Mateusza Kucharczyka i Dawida Łaskiego – z kl. I Z, Alberta Jędrzejczaka, Konrada Niemirskiego – z kl. I T i Krzysztofa Zycha – z kl. I HB, Przemysława Białka z kl. II Z, Dawida Białka z kl. II A oraz Igora Barula z kl. II T., którzy wykonując tradycyjny taniec szkocki, wywołali prawdziwe poruszenie (zwłaszcza wśród żeńskiej części widowni).

Niespodzianką dla widzów był Wielki Test Wiedzy o Wielkiej Brytanii, który został przeprowadzony „na żywo” z udziałem publiczności i w którym mogły wziąć udział osoby chętne (lub nie do końca chętne), losowo dobrane parami i podzielone na 8 drużyn. Największą wiedzą o Zjednoczonym Królestwie zabłysnął duet Kaja Gapys, uczennica klasy II A oraz pan Dominik Niemirski, prezes Drzewickiego Centrum Wolontariatu i absolwent naszej szkoły. Gratulacje, dyplomy i upominki zwycięzcom wręczyła Jej Wysokość Elżbieta II.

Całość poprowadziła Kinga Namielska z kl. II A, a przygotowały anglistki panie: Ilona Długosz i Anna Niemczyk-Więckowska. Oprawę techniczną zapewnili jak zwykle niezawodni: Jakub Grudziecki i Hubert Ptaszek z kl. II T oraz Bartek Krzemiński z kl. III T.

Organizatorzy dziękują też klasie III P za pomoc przy dekoracji sali.

Data dodania: 2014-10-02