error
Nowe zdjecia w galerii
Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Dzień z życia kuriera firmy K
Dzień z życia kuriera firmy K-EX

Klasa II Technikum logistycznego 12 listopada nie tylko obserwowała , ale także doręczała przesyłki.

Rozważasz podjęcie pracy jako kurier i chcesz wiedzieć czego się spodziewać? A może po prostu interesuje Cię jak wygląda zwykły dzień doręczyciela przesyłek? Przedstawiamy wszystkie tajniki pracy kuriera.

Każdy kurier, aby rozpocząć pracę musi mieć własny samochód dostawczy i założoną działalność gospodarczą. Pracując dla jednej z firm kurierskich musi przemalować swój samochód i obkleić go firmowymi naklejkami. Właśnie dlatego, każdy pojazd firmy kurierskiej wygląda tak samo. Kurier jest cały czas w ruchu, często doręcza przesyłki do miejsc oddalonych od siebie nawet o kilkadziesiąt kilometrów. W tej pracy trzeba się ciągle spieszyć, bo klienci czekają na swoje pilne przesyłki. Mogą zdarzyć się również ciężkie, niewygodne do noszenia paczki, które np. trzeba wnieść na 4 piętro. Wszystko to sprawia, że praca kuriera jest wymagająca i męcząca, a co za tym idzie przeznaczona raczej dla mężczyzn.
Fach kuriera ma również swoje zalety. Jest stworzony dla ludzi, którzy nie lubią siedzieć za biurkiem. Atutem może być również kontakt z klientami i brak monotonii. Mimo, że początki mogą być trudne, to gdy nabierze się wprawy można zarabiać całkiem dobrze. Trzeba tylko poznać swój rejon i nauczyć się go obsługiwać.
Jak więc wygląda typowy dzień w pracy kuriera? Każdy kurier musi stawić się rano wraz ze swoim samochodem w magazynie. W zależności od firmy kurierskiej jest to godzina 7.00-7.30. Tam odbiera paczki przeznaczone dla swojego regionu i rusza w trasę. Dziennie kurier rozwozi około 50-100 paczek do 50-60 adresów, jest to jednak przykład i wszystko zależy zarówno od firmy kurierskiej jak i regionu. Są to najczęściej doręczenia zarówno do firm jak i do osób prywatnych.
W przypadku adresów domowych kurier często dzwoni do odbiorcy i upewnia się czy jest on w domu i ewentualnie umawia się na określoną godzinę. Takie doręczenia to spory problem dla kuriera, ponieważ odbiorcy często proszą o wizytę w godzinach popołudniowych a nawet wieczornych. Do niedogodności, jakie napotyka kurier podczas rozwożenia paczek zaliczyć można również prośby o sprawdzenie zawartości paczki przed podpisaniem odbioru, żądania sporządzenia protokołów szkody, odmowy przyjęcia przesyłek, itp. Nie są to jedynie problemy sprawiane przez odbiorców indywidualnych. W firmach często zdarza się, że nie wiadomo kto przesyłkę zamawiał, kto ma podpisać czy kto ma zapłacić pobranie. W ciągu dnia kurier odbiera również paczki, które klienci chcą nadać.
Praca kuriera wiąże się również z odpowiedzialnością za pieniądze. Klienci płacą pobrania, uiszczają opłaty za przesyłki, a wszystkie te pieniądze kurier musi ze sobą wozić. Czasem w pośpiechu może czegoś nie policzyć czy zgubić, a za wszelkie braki odpowiada osobiście i często musi dopłacać z własnej kieszeni. Kurier musi również dostarczać dokumenty i pilnować, aby były podpisane przez odbiorców w odpowiednich miejscach. Dlatego w tej pracy nie jest ważna jedynie szybkość, ale również dokładność.
To o której kurier kończy pracę zależy, w większości firm kurierskich, od tego, jak szybko rozwiezie on przesyłki. Najlepsi kurierzy zjeżdżają do bazy około godziny 16 i po rozładunku i załatwieniu wszystkich formalności mogą wracać do domu. Większość kurierów kończy jednak pracę około 18-19.

Data dodania: 2015-11-17