Jestes tutaj: Strona glówna -> News: Górka Zgody
Górka Zgody

11 sierpnia uczestniczyliśmy w symbolicznym składzie w 650 rocznicy „Zgody Łęgonickiej”.  Od wiosny słaliśmy zaproszenia do polityków by chcieli upamiętnić okrągłą rocznicę historycznego wydarzenia, jakie miało miejsce 25 km od nas.  Na nasze apele zareagował marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który przybył wraz z posłem Markiem Sasinem.  Miejscowa społeczność zorganizowała uroczystość religijną, celebrowaną przez biskupa łowickiego Andrzej Dziubę,  a także rekonstrukcję historyczną prezentującą epizody ze spotkania wojsk pod Łęgonicami. Obie armie, królewska i konfederacka, zamiast ruszyć na siebie zdecydowały się przerwać wojnę domową i zaprzysięgły zgodę w Polsce.  Wojsko króla Jana Kazimierza rekonstruowała grupa Czechów ubranych w szwedzkie mundury, a husarię księcia Jerzego Lubomirskiego – rekonstruktorzy z całej Polski.
Naszą szkołę reprezentowali – profesor Andrzej Kwiecień (fotoreporter) i Jacek Wojtarek (poseł Ziemi Łódzkiej na Sejm Dzieci i Młodzieży 2016/2017)

Data dodania: 2016-09-19