Jestes tutaj: Strona glówna -> News: ARTYSTYCZNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
ARTYSTYCZNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

We wtorek, 27 listopada 2018 roku odbyła się 15. edycja Przeglądu Dorobku Artystycznego Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Opoczyńskiego, w której nasza szkoła uczestniczy corocznie. To właśnie nasi uczniowie: Filip Kopczyński(I T) i Maciej Łaski(I P) poprowadzili tegoroczne widowisko. Artystyczne występy szkół oglądali: Poseł na Sejm RP Robert Telus, Starosta Opoczyński Marcin Baranowski, Wicestarosta Maria Barbara Chomicz, Radne Rady Powiatu Maria Witkowska oraz Grażyna Wójcik, a także Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Andrzej Śliwka, Dyrektor Muzeum Regionalnego Adam Grabowski oraz Dyrektorzy i Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat. Hasłem tegorocznej edycji było „Niepodległa dla wszystkich”. Nasza szkoła przygotowała występ słowno muzyczny zatytułowany „Anonimowi bohaterowie niepodległości”. Widowisko historyczne obrazowało życie szkoły w latach 1913-1919. W początkowym akcie uczniowie i nauczycielka mówili w języku rosyjskim, przyjechał do nich rewizor na rutynową kontrolę, odśpiewali hymn carski. Ukazani byli uczniowie propolscy i prorosyjscy. Na przerwie śpiewają piosenkę „Rozszumiały się wierzby płaczące” po polsku przeplataną z „Pożegnanie Słowianki” po rosyjsku- jest to starcie pomiędzy dwiema grupkami uczniów.  W scenie drugiej dwoje uczniów recytuje wiersz- oczywiście po polsku, gdyż oficjalnie chodzą do Polskiej szkoły. Gdy nastał rok 1918 uczniowie propolscy wiwatują, cieszą się, rzucają czapkami w górę, natomiast prorosyjscy uczniowie są wyraźnie zniesmaczeni zaistniałą sytuacją, wolą ustrój rosyjski. Najbardziej wzruszającym akcentem przedstawienia był moment, kiedy uczniowie Hubala odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, a w ich ślady poszła publiczność zasiadająca w MDK w Opocznie. W ostatnim akcie ukazany jest rok 1919, poinformowani przez nauczycielkę uczniowie, o tym, że bolszewicka armia jest ogromna, przełamali już wschód i nie wiadome są ich dalsze losy, kilkoro uczniów zrywa się  krzeseł, deklaruje, że chce na ochotnika wstąpić do wojska, rodzi się w nich chęć do walki, chęć do obrony swojej ukochanej ojczyzny. Nauczycielka stara się ich powstrzymać mówiąc, że są zbyt młodzi, że ich nie przyjmą do wojskowych szeregów, jednakże oni mają w sobie tyle zapału, determinacji i miłości do swego kraju, że za wszelką cenę pójdą i walczyć będą. Nauczycielka zgadza się, uczniowie wychodzą z klasy śpiewając szlagier Polskich Legionistów Józefa Piłsudskiego – „Wojenko, Wojenko”. Nie zapomnijmy o bolszewiku, który wpada na scenę z czerwoną flagą i wykrzykuje slogany, a także o kalendarzu i godle, które obrazkowo informowały widownię, jaki jest rok i jakie godło nosi ówczesna Polska. Młodzi aktorzy i wokaliści stanęli na wysokości zadania i odegrali swoje role znakomicie. Przedstawienie uatrakcyjniły występy instrumentalne na trąbkach, a także na akordeonie. Ponadto stroje, które nosili uczniowie były wprost z tamtej epoki. Przy tej okazji składamy serdeczne podziękowania dyr. RCK w Drzewicy - p. Alinie Szymańskiej za wypożyczenie strojów do  występu.

Występy wszystkich szkół podczas tegorocznego Przeglądu uświetnił pozakonkursowy pokaz filmu z okazji 100-lecia Niepodległości – projektu stworzonego przez uczniów naszej szkoły,  Michała Chrobaka i Dominika Bogatka, pod kierunkiem p. Dyrektora M. Pisarskiego i p. A. Kwietnia.

Program przygotowali: Pani profesor Edyta Bartos, Pan Profesor Andrzej Kwiecień oraz prawa ręka reżysera: Julia Łaska, uczennica kl. II T.

Niezwykle utalentowana młodzież z naszej szkoły otrzymała nagrody kategoriach:

Talent aktorski:

• Dominik Bogatek, kl. II T